Predsavzatia a začiatok roka sa spája s mnohými poverami, najmä týkajúcimi sa toho ako správne vykročiť do nového roka. Rôzne tradície a zvyky, ale aj médiá ovplyvňujú to, čo považujeme za ideálny vstup do nového roka. Základom pre dobrý vstup do nového roka je však predovšetkým psychické a fyzické zdravie, láska a spokojnosť. Ako vstúpiť do nového roka zdravo a vytvoriť si predsavzatia, ktoré budete môcť reálne dodržať?

Má vôbec význam dávať si predsavzatia?

Predsavzatia sa často odcudzujú, pretože nie vždy vydržia a spájajú sa práve s novým rokom, kedy sa všetci chcú náhle zmeniť. Omnoho efektívnejšie je však pokiaľ zvolíte zmenu postupnú, máte oveľa väčšiu pravdepodobnosť úspechu. Predsavzatia sú iba akýmsi predchodcom rutiny, ktorú si vytvoríte a budete nasledovať. Takéto rutiny majú obrovský vplyv na váš život, pretože váš učia disciplíne a organizovanosti, čo využijete rovnako v súkromnom, ako aj pracovnom živote.

rutina

Predsavzatia si však nemusíte dávať len na nový rok, ale kedykoľvek, keď pociťujete vo vašom živote potrebu zmeny. Na nový rok je to ale tematické, pretože ste uzavreli jednu kapitolu vášho života a môžete začať niečo nové – a pritom inak a lepšie.

Predsavzatia, ktoré majú význam…

Základom neúspešnosti našich bežných predsavzatí je, že staviame latku príliš vysoko. Ak ste napríklad doteraz absolútne nešportovali, nemôžete chcieť od prvého januára behať maratóny. Začnite napríklad pravidelnými krátkymi prechádzkami do práce, či napríklad občasnou turistickou. Veľmi vhodná je na začiatok aj stres redukujúca joga. Športové vybavenie na nový rok môžete nakupovať napríklad s využitím Insportline zľavy, či Najlacnejsisport zliav.

šport

Toto pravidlo sa však netýka iba športu, ale aj iných predsavzatí. Väčšinou si vždy stanovujeme predsavzatia na veci, ktoré sme minulé roky zanedbávali. Snažte sa nájsť príčinu a zmeniť váš postoj k danej veci. Začnite malou zmenou a vybudujte si na nej zvyk. Postupne budete môcť pokročiť a vytvoriť si nové predsavzatie. Pri predsavzatiach je najdôležitejšia ich konštantnosť – teda pravidelnosť opakovania. Ak raz vynecháte, svet sa nezrúti, no je oveľa väčšia pravdepodobnosť, že to nakoniec vzdáte.

Ktoré predsavzatia sa oplatí vyskúšať?

Predsavzatia týkajúce sa športu sa potýkajú s najväčším výsmechom, pretože sa nám väčšinou nedarí ich dodržiavať. Stanovením drobných cieľov však môžete aj vaše športové predsavzatie zobrať vážne a dodržať ho. Rovnako je skvelou voľbou aj predsavzatie týkajúce sa pravidelného čítania. Pre lepšie dodržiavanie vašich predsavzatí je ideálne navrhnúť si habit tracker alebo systém manažovania času, aby ste si boli istý, že ste predsavzatie vždy dodržali.

habit tracker
zdroj: https://techniquescenter.wordpress.com/2020/03/31/using-a-habit-tracker-to-accomplish-your-goals/