Premýšľate, ako ušetriť za spotrebu energií, ale neplánujete stavať nový dom ani rekonštruovať celý byt? Existuje mnoho iných možností, vďaka ktorým budete žiť šetrnejšie, a pocíti to nielen vaša peňaženka, ale aj príroda.

Znížte teplotu

Bežnou praxou je dnes vykurovať domácnosti na 23 i viac stupňov Celzia. To pritom nie je ani šetrné, ani zdravé. Skúste preto ako prvé urobiť túto malú zmenu, na ktorú si rýchlo zvyknete a prinesie vám značné úspory aj zdravší pobyt v domácnosti. Zníženie izbovej teploty aj o obyčajný jeden stupeň vám prinesie až 6% úspory za energie. Ideálna teplota sa odvíja od účelu izby – v obývacej izbe sa odporúča ju držať okolo 20 stupňov, v spálni a v kuchyni okolo 18 stupňov.

Varte efektívne

K jednému z najväčších únikov energie dochádza pri varení. Úsporné sú v tomto ohľade plynové a indukčné sporáky, ktoré prestanú vydávať teplo ihneď po vypnutí. Zefektívniť ale môžete aj využívanie elektrickej rúry a sporáku. Akonáhle sa naučíte, ako dlho ešte zariadenie vydáva teplo, stačí spotrebič vypnúť ešte predtým, než dovaríte, a využiť tak zvyšnú energiu.

Samozrejmosťou by malo byť varenie s priklopenými hrncami, aby ste dosiahli čo najrýchlejšie varu a znížili jeho trvanie, ktoré je potrebné pre prípravu jednotlivých potravín. Najviac v tomto ohľade ušetríte, keď vytiahnete tlakový hrniec po rodičoch a naučíte sa variť s ním – jedná sa o jeden z najšetrnejších spôsobov varenia.

Zvážte výmenu okien a zateplenie

Malé zmeny prispejú k tomu, aby sa vám lepšie aj lacnejšie bývalo. Ak však máte v byte či dome staré okná a nekvalitné zateplenie, môžete šetriť akokoľvek a stále budete prichádzať o veľkú časť energií pre nič za nič. Investujte preto do výmeny okien a kvalitného zateplenia. Nejedná sa o nijako dramatické zásahy do objektu. Okrem toho sa vám vysoké obstarávacie náklady hravo za pár rokov vrátia. A keď už budete riešiť výmenu okien, zvážte i novú izoláciu domu. V súčasnej dobe ponúka trh moderné materiály, akým je aj kamenná vlna, ktoré sú 100% šetrné k prírode a ktorých funkciu nič nenahradí.

Tip: Ak chcete zamedziť únikom teploty čo najjednoduchším spôsobom, kúpte si za pár korún reflexné fóliu a umiestnite ju za vykurovacie telesá. Fólie odrazí až 90% tepla späť do miestnosti, vďaka čomu budete zbytočným únikom predchádzať.