Víno je pre mnohých z nás neodmysliteľnou súčasťou príjemných večerov v spoločnosti našich najbližších. Jeho harmonická chuť dokáže podčiarknuť momenty aj jedlá a uvoľniť atmosféru. Aj vďaka popularite tohto alkoholického nápoja, ktorá pretrváva už niekoľko rokov, je v súčasnosti k dispozícii množstvo odrôd a druhov z rôznych častí sveta ako Portugalsko, Čile, či Amerika.

Pre odborníkov vína existujú jednoduché tipy ako rozoznať kvalitný a nekvalitný nápoj. Avšak základné charakteristiky si dokážete osvojiť vo svojom živote aj vy. Kvalitné víno má širšie spektrum chutí a aróm. Tieto prvky sú v harmónií a preto by vaše chuťové poháriky nemalo nič zbytočne dráždiť. Práve naopak mali by ste si vychutnať gastronomický zážitok z plynulého splynutia jednotlivých chutí.

pivnica s vínom

Pokiaľ ide o kyslosť vína, môže sa stať, že je to jeho prirodzenou vlastnosťou. Avšak kvalitné vína väčšinou bývajú hladké. Pokiaľ pocítite horkosť, ktorá prebíja všetky ostané chute, pravdepodobne ste tiež nestavili na veľmi kvalitnú odrodu vína.

Dôležité je tiež ako dlho nám pretrvá chuť vína na jazyku.  Možno sa to zdá ako banalita, ale pri kvalitnom víne sa chuť rozloží na vašom jazyku a pretrváva. Chuťové poháriky si tak vedia užiť a naplno vychutnať jednotlivé zložky nápoja. Aj vďaka tomu viete odhadnúť, že pijete kvalitné víno.

Určite poznáte ten pocit, keď to preženiete s alkoholom a na druhý deň sa zobudíte s poriadnou opicou. Nekvalitné víno môže spôsobiť silné bolesti hlavy, či nevoľnosti. Avšak pitím kvalitného vína, by ste mali zaručiť nielen príjemné strávenie večera, ale vyvarovať sa aj  zbytočným nevoľnostiam na druhý deň.

Pri výbere vína sa tiež sústreďte na krajinu pôvodu. Základným predpokladom dobrého vína je kvalitné hrozno. Medzi svetovo uznávané a populárne patria francúzske, či portské vína. Je to vďaka spôsobu pestovania, spracovania a prísne tajných postupov výroby.

Množstvo ľudí sa pýta, či je možné kúpiť kvalitné víno v akcii alebo za nízke ceny. Táto otázka je však veľmi diskutabilná. Výroba kvalitného vína vyžaduje striktné postupy výroby, pestovania a spracovania surovín. Jednotlivé kroky sú finančne nákladné a preto je málo pravdepodobné, že cena takto vyrobeného vína bude nízka. Cena však nie je úplne prioritným bodom pri nákupe kvalitného vína, keďže často platíte viac aj za reklamu, či značku, bez ohľadu na kvalitu produktu.

Kvalitné vína môžete nakupovať aj prostredníctvom internetových obchodov. E-shopy prinášajú široké spektrum, inak ťažko dostupných kvalitných vín aj zo zahraničia za akciové ceny. jedným z týchto eshopov je aj vinazportugalska.cz.