Cyber Monday je názov vzťahujúci sa na pondelok po „Black Friday“. Maloobchodníci si totižto všimli, že niektorí ľudia, ktorí nestihli nakúpiť počas takzvaného čierneho piatku, nakupovali omnoho viac počas pondelka. Týkalo sa to predovšetkým rokov 2002 a 2003.

Tento termín môžeme teda určiť ako marketingovú stratégiu pre pondelok po vďakyvzdaní v USA. Cieľom tejto marketingovej stratégie je najmä podpora nakupovania online za účelom zvyšovania nákupného apetítu zákazníkov. Kybernetický pondelok je preukázaný aj mnohými predajcami, ktorí zaznamenali zvyšovanie tržieb.

V súčasnosti sa už Cyber Monday nevzťahuje len na Spojené štáty, ale ide o celosvetovo známy termín. Ide o marketingový termín uznávaný najmä u online predajcov. Okrem tohto termínu sú známe aj termíny Gray Thursday, Cyber Week, Black Friday a Singles Day.

Rozdiel medzi Black Friday a Cyber Monday

Možno si myslíte, že medzi týmito dvoma pojmami nie je žiadny rozdiel, okrem dňa. Avšak obidva tieto „sviatky“ majú svoju históriu. Vznik Black Friday je dňom po Dni vďakyvzdania. Ľudia mali v tomto čase zvyčajne voľno a preto mali dostatok času na nakupovanie. Predajcovia si túto skutočnosť uvedomili a vymysleli „Black Friday“ marketingovú stratégiu.

Avšak ohľadom vzniku Black Friday sa vedú polemiky. Je množstvo teórií, ktoré tento nákupný ošiaľ spôsobili. U nás sa neprejavuje až v takej šialenej forme ako napríklad v USA. Ľudia v tejto lokalite sú známi konfliktmi pre tovar, či prespávaním pred obchodnými centrami pre ulovenie čo najväčšej zľavy.

Cyber pondelok začal až v roku 2005. Bolo to spôsobené najmä tým, že v predchádzajúcich rokoch boli ľudia omnoho obozretnejší pri nákupe prostredníctvom internetu. V súčasnosti však už ide o zaužívanú tradíciu s množstvom fanúšikov.

Kybernetický pondelok vznikol najmä na základe toho, že v tomto období ľudia doma nemali vysokorýchlostný internet. Práve preto niektorí ľudia čakali od piatku, až do pondelka, kedy si objednali, či kúpili potrebné náležitosti. Dnes už nakupovanie takto nefunguje aj vďaka nonstop otvoreným e-shopom a neobmedzenému internetu.

Black Friday sa teda od Cyber Monday nelíši len dňom, kedy prebiehajú ale aj prvotnou cieľovou skupinou. Zatiaľ čo Black Friday sa v minulosti zameriaval najmä na skutočných zákazníkov v kamenných obchodoch, Cyber Monday riešil výhradne online zákazníkov.

Dnes sa tieto pojmy často zamieňajú a viac sa do povedomia dostal pojem Black Friday, ktorý sa už vzťahuje často aj na internetové nákupy. Avšak pri obidvoch týchto dňoch by ste mali myslieť na to, že ide len o marketingovú stratégiu, ktorej cieľom je zvýšiť vašu ochotu nakupovať.

Čo sa ľuďom páči na Cyber Monday?

Ohľadom popularity kybernetického pondelku sa realizovalo viacero výskumov. Mnoho ľudí uviedlo, že využívajú tento deň na nákup práve kvôli tomu, že sa vyhnú radom počas čierneho piatku a nakupujú napriek tomu výhodne.

Taktiež však mnoho zákazníkov spomenulo aj alternatívu, že nákup prostredníctvom internetu je omnoho rýchlejší, komfortnejší a prináša rýchlu možnosť porovnania cien. Zľavy, ktoré môžete v rámci Cyber Monday využiť sa týkajú predovšetkým dopravy, zlacnenia tovaru, či možnosti uplatniť rôzne kupóny.

Veľkú popularitu má Cyber Monday aj vďaka fenoménu sociálnych sietí. Využívame ich každodenne až niekoľko hodín a preto sa veľmi jednoducho vieme dostať k reklame. Aj vďaka tomuto fenoménu sa môžete dostať priamo prostredníctvom sociálnych sietí na stránky firmy s výhodnou ponukou počas Cyber Monday.