Proteín je rozhodujúci pre dobré zdravie. Jeho názov pochádza z gréckeho slova proteos, čo znamená „primárne“ alebo „prvé miesto“.

Proteíny sa skladajú z aminokyselín, ktoré sa spájajú a tvoria dlhé reťazce. Môžete si to predstaviť ako perlový náhrdelník, z čoho je každá guľôčka aminokyselina. Existuje 20 aminokyselín, ktoré pomáhajú tvoriť tisíce rôznych proteínov vo vašom tele.

Ľudia si ho najviac spájajú ako dôležitú a nevyhnutnú živinu pre chudnutie alebo naberanie svalov v objemovke. No okrem toho dokáže ešte oveľa viac.


Rast a udržiavanie tkanív

Vaše telo potrebuje proteín na rast a udržiavanie tkanív. Proteíny sú vo vašom tele v konštantnom stave proteínového obratu. Za normálnych okolností vaše telo rozkladá rovnaké množstvo bielkovín, ako tvorí a opravuje tkanivá vďaka prijatým bielkovinám z potravy. Inokedy rozloží viac bielkovín, než dokáže vytvoriť, čím sa zvýšia potreby vášho tela. To sa zvyčajne deje v obdobiach choroby, počas tehotenstva a hlavne počas cvičenia a chudnutia.

Najlepší proteín na tento účel nájdete hlavne v týchto zdrojoch:

  • srvátka a kazeín
  • mlieko
  • mäso – kura, bravčové
  • ryby – filé, makrela, losos, tuniak

Podieľajú sa na biochemických reakciách

Enzýmy sú proteíny, ktoré pomáhajú tisíckam biochemických reakcií, ktoré sa odohrávajú vnútri a mimo vašich buniek.

Štruktúra enzýmov im umožňuje kombinovať sa s inými molekulami vo vnútri bunky nazývanými substráty, ktoré katalyzujú reakcie, ktoré sú nevyhnutné pre váš metabolizmus.

Enzýmy môžu fungovať aj mimo bunky, ako sú napríklad tráviace enzýmy, ako je napr. laktáza, ktorá pomáha tráviť cukor.

Medzi telesné funkcie, ktoré závisia od enzýmov, patrí:

  • trávenie,
  • výroba energie,
  • zrážanie krvi,
  • svalové kontrakcie.

Nedostatok alebo nesprávna funkcia týchto enzýmov môže viesť k rôznym ochoreniam.


Poskytuje štruktúru

Niektoré proteíny sú vláknité a poskytujú bunkám a tkanivám pevnosť a pružnosť.

Tieto proteíny zahŕňajú keratín, kolagén a elastín, ktoré pomáhajú tvoriť spojivový rámec určitých štruktúr vo vašom tele.

Keratín je štrukturálny proteín, ktorý sa nachádza v koži, vlasoch a nechtoch.

Kolagén je najhojnejším proteínom vo vašom tele a je proteínom nachádzajúci sa v kostiach, šľachách, väzivách a koži.

Elastín je niekoľko stokrát flexibilnejší ako kolagén. Jeho vysoká elasticita umožňuje mnohým tkanivám v tele vrátiť sa do pôvodného tvaru po natiahnutí alebo stiahnutí, ako napr. pľúca a artérie.


Posilňuje imunitu

Proteíny pomáhajú vytvárať imunoglobulíny alebo protilátky na boj proti infekcii. Protilátky sú proteíny v krvi, ktoré pomáhajú chrániť vaše telo pred škodlivcami, ako sú baktérie a vírusy.

Keď títo cudzí útočníci vstúpia do vašich buniek, vaše telo produkuje protilátky, ktoré ich označia na elimináciu. Bez týchto protilátok by sa teda baktérie a vírusy mohli množiť a premôcť vaše telo chorobou, ktorú spôsobujú.

Akonáhle vaše telo vytvorilo protilátky proti určitým baktériám alebo vírusom, vaše bunky nikdy nezabudnú, ako ich opätovne vyrobiť.

To umožňuje, aby protilátky rýchlo reagovali nabudúce, keď konkrétna baktéria či vírus napadne vaše telo.

V dôsledku toho si vaše telo vyvíja imunitu voči chorobám, ktorým je každodenne vystavené.


Preprava a skladovanie živín

Transportné proteíny prenášajú látky v krvnom obehu do buniek, z buniek alebo priamo v bunkách.

Látky transportované týmito proteínmi môžu byť živinami ako vitamíny alebo minerály, krvný cukor, cholesterol a kyslík.

Napríklad, hemoglobín je proteín, ktorý prenáša kyslík z pľúc do telesných tkanív. Transportéry glukózy (GLUT) prenášajú glukózu do vašich buniek, zatiaľ čo lipoproteíny transportujú cholesterol a iné tuky vo vašej krvi.

Proteínové transportéry sú špecifické, čo znamená, že sa viažu len na špecifické látky. Inými slovami, proteínový transportér, ktorý prenáša glukózu, nebude prenášať cholesterol.

Proteíny majú tiež ukladacie úlohy. Feritín je skladovací proteín, ktorý uchováva železo.