Popularita záhradných domčekov v priebehu rokov vzrástla, najmä po pandémii, keď ľudia na celom svete začali pociťovať potrebu osobného priestoru bez toho, aby museli opustiť svoj pozemok.

Počas pandémie niektorí ľudia potrebovali priestor na prácu na diaľku mimo domáceho chaosu, iní potrebovali priestor na cvičenie, keď boli telocvične zatvorené, a ďalší potrebovali len emocionálny únik od stresu sveta.

Na čo slúži záhradný domček?

Hlavným účelom záhradného domčeka je letné bývanie alebo rekreačný dom. Je to najideálnejšie a najvýhodnejšie riešenie pre tých, ktorí žijú v meste, nepotrebujú dvojpodlažný dom a neplánujú navštevovať svoj pozemok počas vykurovacej sezóny.

Využívať ho môžete ako letnú kuchyňu, špajzu – na uskladnenie záhradného náradia, pneumatík a všetkého, čo sa nezmestí do domu a nevyžaduje skladovanie v teple.

Váš záhradný domček môže slúžiť aj ako domáca telocvičňa, centrum jogy, kúpeľná miestnosť, meditačný priestor – miesto, kde môžete relaxovať a zbaviť sa denného stresu. Nech už sa rozhodnete pre čokoľvek, vaša nová stavba sa rýchlo stane vaším obľúbeným miestom na posedenie so šálkou čaju a pozorovanie východu alebo západu slnka.

Záhradné domčeky sú ideálnym útočiskom, kde si môžete vychutnať pokoj a ticho ďaleko od uponáhľaného moderného sveta. Rozhodnutie je na vás, či si chcete zriadiť malú wellness oázu alebo miesto na rodinné stretnutia. Ak potrebujete miesto na oddych, záhradný domček vám môže poslúžiť ako dokonalé útočisko. Odkopnite topánky, oddýchnite si a objavte novú energiu a inšpiráciu.

Dodatočný obytný priestor, ktorý získate vďaka ekologickej záhradnej miestnosti, môže byť dokonalým ubytovaním pre hostí alebo jednoducho pokojným útočiskom pre vás a vašu rodinu. Zmenou vašich rodinných a pracovných potrieb sa môže ľahko meniť aj váš záhradný domček.

Výhody záhradných domčekov

Ochrana životného prostredia je v súčasnosti v centre pozornosti každého z nás, a to oprávnene. Ak máte záhradu, máte možnosť prispieť k starostlivosti o prírodu. Drevené záhradné domčeky sú ekologickou, udržateľnou a zdravou voľbou pre vás aj pre rastliny a zvieratá, s ktorými sa delíte o svoju záhradu.

Drevo je prírodný materiál, takže v neošetrenom stave ho môžu napadnúť plesne a drevokazný hmyz. Aby ste udržali svoj záhradný domček v špičkovom stave a zvýšili jeho životnosť, je potrebné ho pravidelne impregnovať alebo ošetrovať – ideálne raz ročne. Našťastie je na trhu množstvo vysokokvalitných, ekologických prípravkov, ktoré vašu záhradnú stavbu ochránia pred poveternostnými vplyvmi, predĺžia jej životnosť a znížia jej vplyv na životné prostredie.

Použitie prírodného dreva vytvára zdravú vnútornú klímu, čo je veľkou výhodou najmä pre alergikov. Je to preto, že drevo absorbuje nepríjemné pachy a škodliviny zo vzduchu.