Izbové rastliny sú obľúbenou dekoráciou našich interiérových priestorov. Dodávajú nášmu interiéru prírodný vzhľad a pritom sú aj nesmierne zdravou spoločnosťou, produkujúcou čerstvý kyslík. Na druhej strane je však starostlivosť o niektoré druhy naozaj náročná, pretože vo vnútorných priestoroch si nedokážu sami čerpať živiny ani slnko. Musíte sa tak o ich prísun svetla a živín starať vy – tak aby mali všetko v dostatočnom množstve. Ako na to?

Kúpa izbových rastlín

Prvotný okamih, kedy sa treba informovať ohľadom podmienok pestovania a starostlivosti je pri kúpe. Vždy si vyberajte rastliny, o ktoré máte kapacitu sa starať. Pre začiatočníkov sú vhodné málo náročné rastliny, ktoré stačí len pravidelne polievať. Niektoré druhy si totiž vyžadujú denne niekoľko hodín svetla a pravidelné odtrhávanie výhonkov, či iné špeciálne formy údržby.

izbové rastliny

Izbové rastliny môžete kupovať v rôznych kamenných predajniach, ale rovnako sa dajú zakúpiť aj na internete. Veľkú výhodu predstavuje pri nákupe online, možnosť využiť zľavy. Napríklad pri výhodnom nákupe izbových rastlín môžete využiť MerkuryMarket zľavy a nakupovať tak omnoho výhodnejšie.

Starostlivosť o izbové rastliny

Základom pre správnu starostlivosť je voľba dostatočne veľkého kvetináča, ktorý umožňuje rastline prosperovať. Najlepšie je siahať po variantách, ktoré slúžia na odtok prebytočnej vody. Kvetináče môžete zároveň voliť v rôznych zaujímavých dizajnových prevedeniach, vďaka čomu budú aj estetickým dizajnovým doplnkom. Kvalitné a estetické kvetináče môžete zakúpiť napríklad s využitím Bonami zľavy.

Pre rastliny, ktoré sú náročné na slnko je veľmi dôležité nájsť vhodné stanovisko, aby mali počas dňa dostatok hodín na priamom slnečnom svetle. Niektoré rastliny si zasa vyžadujú veľmi striktné podmienky zalievania. Aj v tejto oblasti máme pre vás vychytávku. V súčasnosti existuje samozavlažovací systém do kvetináča, ktorým si dokáže rastlina sama dávkovať množstvo vody, ktoré potrebuje. Tento produkt môžete tiež kúpiť výhodne – uplatnite pri nákupe naše Vivrehome zľavy.

interiérové rastliny

Ak nechcete investovať do takéhoto zavlažovacieho systému, môžete tiež použiť na dno kvetináča špongiu. Bude adsorbovať nadbytočnú vodu a zároveň bude fungovať ako rezervoár vody. Rýchle a účinné, čiže dva v jednom. Kvalitná káva predstavuje pre nás zrejme základ každého dňa, no prekvapivo si kávu radi doprajú aj naše izbové rastliny. Kyseliny obsiahnuté v kávovej usadenine pomáhajú ich výžive a tak môžete vašu kávovú usadeninu ešte viac využiť a zrecyklovať. Kvalitnú kávu si pritom tiež môžete vychutnať s našimi Alza zľavami.

Aké výhody prinášajú izbové rastliny?

Izbové rastliny vďaka procesom fotosyntézy vyrábajú kyslík a zbavujú okolité prostredie nežiaducich látok. Niektoré druhy môžu filtrovať prachové častice, škodlivé toxíny, či nečistoty a tak vám prinášať čerstvý, čistý vzduch. Veľmi pozitívny vplyv má teda ich pestovanie aj na alergikov, či astmatikov. Napríklad brečtan dokáže pohlcovať benzén, zelenec chocholatý čistí vzduch a lopatkovec dokáže konzumovať veľké množstvo škodlivín.