Pranie sa berie ako bežná súčasť našich dní. Dokáže predĺžiť životnosť nášho oblečenia a tiež zabezpečuje aj docielenie dostatočnej hygieny. Nesprávne pranie je však neekologické, neekonomické a neefektívne, preto by sme si mali poriadne naštudovať návod k používaniu našej práčky. Okrem toho tu však máme pre vás aj pár univerzálnych tipov na efektívne využívanie vašej práčky a teda aj na efektívne pranie.

Výber vhodnej práčky

pranie

Už na začiatku – teda konkrétne pri kúpe práčky by ste sa mali poriadne zamyslieť. Kupujte si veľkosť bubna podľa vašich potrieb, pretože ak kúpite zbytočne veľký bubon je to neekologické a neekonomické. Rovnako sa snažte kupovať úsporné typy práčok. Veľmi populárne sú v súčasnosti aj rôzne verzie smart práčok, ktoré umožňujú regulovať vaše pracie programy a taktiež aj úspornosť. Kvalitné práčky môžete nakupovať napríklad s využitím Tpd zľavy.

Okrem samotného výberu by ste sa mali zamerať aj na ďalšiu podstatnú vec – aby ste sa naučili vašu novú práčku správne obsluhovať. Mali by ste si pozrieť jednotlivé programy a na základe toho vyberať správny – najmä čo sa týka otáčok. Ak budete oblečenie prať správne, môžete zaručiť, že predĺžite jeho životnosť, rovnako ako aj životnosť vašej práčky.

Výber vhodného pracieho prostriedku

Okrem výberu správnej práčky by ste sa mali zamerať aj výber kvalitného a vhodného pracieho prostriedku. Prací prostriedok pritom treba vyberať predovšetkým s ohľadom na oblečenie, ktoré vlastníte a samozrejme aj na základe vašich preferencií. V súčasnosti si viete vyberať a rôzne ekologické varianty, napríklad viackrát používateľné vajíčko alebo pracie prostriedky s prírodným zložením. Tie môžete nakupovať výhodnejšie s využitím MyAustria zľavy.

Rovnako si však môžete vyberať aj klasické pracie prostriedky, ktoré sa rozdeľujú predovšetkým na biele a farebné oblečenie. Na biele oblečenie sú najlepšou voľbou prášky, ktoré majú intenzívnu bieliacu silu. Farebnú bielizeň môžete pokojne prať aj s použitím tekutého prostriedku. Na jemné tkaniny, napríklad vlnu, hodváb, či pletenín je ideálne používať lanolín, ktorý má antibakteriálne účinky a je hypoalergénny. Kvalitné produkty na pranie môžete nakupovať napríklad aj so Andreashop zľavami alebo môžete použiť Eurodrogeria zľavy.

Triedenie bielizne

prací gél

Veľmi podstatnú súčasť pranie predstavuje triedenie oblečenia pred samotným praním. Netriedime len podľa farby, ale aj podľa jednotlivých štítkov, ktoré hovoria o spôsobe starostlivosti o konkrétne produkty. Odporúčame vždy spolu prať podobné materiálové tkaniny a tiež treba vyberať aj na základe množstva znečistenia – napríklad pracovné oblečenie oddelene od bežne používaných tričiek. Pozor si dávajte predovšetkým na materiály, ktoré nie je možné prať v práčke, vtedy určite zvoľte radšej ručné pranie, aby ste o takýto kúsok neprišli.

Okrem výberu správneho pracieho prostriedku je nevyhnutné aj správne dávkovanie. Vždy by ste sa pri dávkovaní mali riadiť návodom, pretože jednotlivé pracie prostriedky môžu mať inú koncentráciu účinných látok. Aj náplň práčky by ste mali voliť podľa konkrétneho programu. Odstreďovanie na najvyššie otáčky by sa malo používať len na bavlnené textílie. Syntetické a zmiešané tkaniny vždy odstreďujte na menšie otáčky.