Správne nastavenie stravy je kľúčovým aspektom celého chudnutia. Voľba správnych potravín, správne nastavenie nutričných hodnôt tak, aby vám nič nechýbalo je veľmi dôležité aj pre správne fungovanie vášho organizmu. Ako si správne nastaviť denný príjem? Ako sa naučiť správne stravovať a docieliť tak dlhodobé výsledky?

Úvod do zdravého stravovania

         Zdravá strava nie je synonymum hladovania, odopierania ani núteného deficitu. Zdravá strava je predovšetkým pestrá, bohatá na potrebné živiny a nutrične vyvážená. Pokiaľ sa chcete stravovať zdravo, musíte jesť vyvážené jedlá 4-6 krát denne v menších porciách. Veľmi dôležité je aj sledovať si dostatočný pitný režim.

         Pestrosť stravy je tiež veľmi dôležitá a preto nie je správne ani pokiaľ si určité zložky potravy odopierate z dôvodu chudnutia. Veľa ľudí to takto robí so sacharidmi, pretože sú v domnienke, že z nich priberú. Telo však bez sacharidov nemá dostatok energie a nefunguje optimálne. V tomto smere je lepšie využiť stabilné nastavenie diéty, napríklad vo forme ketodiéty. Tá sa zameriava na zvýšený obsah bielkovín a zníženie počtu sacharidov, pričom tento pomer je nastavený odborníkom a slúži na rýchly úbytok hmotnosti.

Tipy na zdravé potraviny

         Pri stravovaní je nesmierne dôležité najmä vyradiť všetky formy jednoduchých cukrov. Pokiaľ sa neviete ich úplne vzdať, môžete zvoliť niektoré zdravšie alternatívy ako napríklad čakankový sirup. Toto sladidlo nemá takmer žiadne kalórie a zároveň obsahuje veľké množstvo vlákniny. Vláknina je známa najmä kvôli svojim priaznivým účinkom na trávenie.

         Ďalším skvelým tipom na zdravú alternatívu potravín sú napríklad konjakové cestoviny. Toto jedlo je veľmi nízkosacharidové a taktiež majú veľmi nízky obsah kalórií. Sú vyrábané z konjaku, čo je rastlina, ktorá rastie v Ázii. Obsahuje taktiež veľké množstvo vlákniny a má mnohé vlastnosti, ktoré podporujú chudnutie.

Správne nastavenie stravy pri chudnutí

Diéta verzus správne nastavenie stravy

         Zdravé stravovanie a diéta nie sú synonymom. Diéta však tiež môže predstavovať začiatok správneho nastavenia stravy, najmä pokiaľ ju nastaví odborník. Najväčším problémom je nastavenie diéty bez odborného dohľadu, ktoré potom často vedie k eliminovaniu určitých zložiek potravy a teda aj nesprávnej stavbe jedálnička.

         Chudnutie si vyžaduje kalorický deficit, ktorý však nemá nič spoločné so zdravým stravovaním. Pri zdravej strave chcete svojmu telu dopriať kvalitnú, pestrú a bohatú stravu. Pri chudnutí sa snažíte dostať telo do extrémnych pozícii, aby spaľovalo tuk. Napriek tomu aj zdravé stravovanie môže byť určitou formou diéty, najmä pre ľudí, ktorí sa stravujú naozaj nezdravo.        

Nastavenie jedálnička pri chudnutí je naozaj náročné. Pokiaľ nepoznáte kalorické hodnoty a nutričné zloženie a neviete tieto informácie aplikovať na konkrétnu osobu je pre vás priamo nemožné nastaviť si jedálniček na chudnutie bez toho aby ste si neodoberali živiny. Nastavenie zdravého jedálnička je naopak možné aj individuálne, pretože zdravá strava je veľmi rozsiahla a nemusíte pri nej byť v kalorickom deficite.