Správny matrac je pre kvalitný spánok jednou z najpodstatnejších súčastí. Miesto, kde spíte by malo byť pohodlné a podporovať prirodzenú regeneráciu vášho tela. Nedá sa to však pokiaľ nemáte kvalitný matrac a vhodnú posteľ. Na spánok, ale tiež vplývajú aj ďalšie aspekty, ktoré ovplyvňujú jeho kvalitu. Ako na zdravý spánok so správnym matracom? Ktoré aspekty by ste pre zdravý spánok mali zohľadniť?

Vyberte si s nami správny matrac…

Matrac je nielen základom útulnej spálne, ale rovnako je nevyhnutný pre zdravý spánok a potrebnú regeneráciu. Jedným z prvých je, že pre každého z nás je ideálny iný typ matraca. Okrem preferencií záleží aj na našich telesných proporciách. Na začiatok je ale dobré zodpovedať si základnú otázku: spíte radšej na mäkkom alebo tvrdom lôžku? Taktiež by ste sa mali zamerať aj na vaše alergie napríklad na prach, či roztoče. Pri výbere treba zohľadniť aj váš zdravotný stav – napríklad časté bolesti chrbtice, či kĺbov.

🌙Skvelý výber kvalitných matracov môžete nakupovať napríklad aj s našimi Dormeo zľavami.

Tvrdosť

Výber tvrdosti matraca je snáď jednou z najzákladnejších faktorov samotného výberu. Medzi najmäkšie varianty patria tie s pamäťovou penou a latexové matrace – ľahko sa prispôsobia tvaru tela. Stredne tuhé matrace sú najrozšírenejšie a väčšinou tiež predstavujú najčastejšiu voľbu. Patria sem penové, sendvičové a pružinové matrace. Ide prakticky o kombináciu mäkších a tvrdších materiálov pre docielenie flexibility matraca, ale zároveň poskytuje takýto matrac telu aj oporu.

spánok

Tvrdšie matrace predstavujú vo väčšine prípadov taktiež kombináciu mäkších a tvrdších materiálov. Patria sem niektoré typy sendvičových a pružinových matracov, ktoré obsahujú prvky s vysokou hustotou. Najtvrdšie matrace sa vyznačujú tvrdosťou 7 a človek pri nich priamo leží na nepoddajných vrstvách. Takýto matrac vytvára značný protitlak a nedokáže sa naplno.

Ďalšie dôležité aspekty

Okrem tvrdosti matraca by sme sa mali pozrieť aj na vlastnú hmotnosť. Ľudia s vyššou hmotnosťou by totiž mali siahať po tvrdších matracoch, zatiaľ čo ľahší ľudia skôr po mäkších variantách. Veľký význam pri výbere by mala mať aj poloha spánku. Mäkšie sú vhodné pri spánku na boku, spánok na chrbte a bruchu je príjemnejší tuhší matrac. Pre alergikov je možnosť siahnuť aj po rôznych antibakteriálnych penách, ktoré majú vysokú účinnosť v rámci odpudivosti mikroorganizmov.

Pre manželov je vhodné siahať po obojstranných matracoch s rôznymi stupňami tvrdosti. Môžete tak omnoho lepšie nakombinovať kvalitu a prispôsobenie matraca pre obidvoch partnerov. Matrac je potom samozrejme potrebné doplniť aj vhodným roštom a samotnou posteľou. Široký výber kvalitných postelí nájdete na Jysk.sk, kde môžete uplatniť Jysk zľavy.

matrac

Ako na zdravý spánok?

Zdravý spánok si vyžaduje kvalitný matrac, ticho, tmu a čerstvý vzduch. V spálni by nemalo byť ani príliš teplo ani zima a rovnako je základom pred spaním pustiť kvalitný, čerstvý vzduch. Pred spaním sa vyhýbajte elektronike, najmä tej, ktorá vyžaruje modré svetlo. Mali by ste tiež voliť relaxačné aktivity, ktoré vo vašom mozgu spustia uvoľňovanie spánkového hormónu.