Flexitariánstvo je spôsob stravovania, pri ktorom sa eliminuje najmä množstvo mäsa a živočíšnych produktov. Väčšinou sa ho snažíte pri tomto spôsobe stravovania nahrádzať strukovinami, či orechmi. Vo všeobecnosti v súčasnej dobe konzumujeme nadbytok živočíšnych produktov, čo často vedie aj k množstvu zdravotných ťažkostí. Správne nastavenie stravy by malo obsahovať predovšetkým veľa zeleniny a ovocia a mäso len ojedinele, prípadne častejšie v menších porciách.

Benefity

Tento spôsob stravovania prináša pre ľudský organizmus veľa benefitov. Vo všeobecnosti nastavenie stravy založené najmä na potravinách rastlinného pôvodu eliminuje riziko vzniku onkologických ochorení. Rovnako má tento typ stravovania výhody aj pri minimalizácii kardiovaskulárnych ochorení, či diabetu. Okrem iného má samozrejme obmedzenie konzumácie mäsa vplyv aj na našu peňaženku, no záleží od toho v akom smere vaše stravovanie posuniete. Väčšina flexitariánov siaha po mäse z ekologického hospodárstva, či celkovo nakupuje produkty z lokálnych zdrojov. V takomto prípade môžete siahnuť hlbšie do vrecka, no podporíte lokálnych predajcov a doprajete svojmu telu kvalitné potraviny.

flexitariánstvo

Flexitariánstvo je tiež priaznivé k životnému prostrediu. Eliminácia konzumácie živočíšnych produktov je pre životné prostredie veľmi dôležitá. Ak vás táto tematika zaujíma určite si prečítajte viac o vplyve nadmernej konzumácie živočíšnych produktov na životné prostredie.

Flexitariánstvo= flexibilita

Flexitariánstvo predstavuje vlastne omnoho flexibilnejší spôsob vegetariánskeho stravovania. V rámci tohto spôsobu stravovania si môžete dopriať svoje obľúbené jedlá a jednoducho viete zaručiť, aby vaša strava fungovala v súlade s vašim životným štýlom. Vaše obľúbené živočíšne produkty si môžete totiž dopriať bez pocitu viny, no v primeranom množstve. Telu tak neškodia a rovnako sú priaznivé aj pre ostatné aspekty vášho života.

Zakladateľka flexitariánstva popisuje tri základné úrovne flexitariánstva. Začiatočníci jedia 6-8 bezmäsitých jedál týždenne. V priemere konzumujú okolo 730 g mäsa týždne. Pokročilejší konzumujú 510 gramov mäsa a profesionálni už len 255 gramov mäsa týždenne. Pri tejto diéte, respektíve spôsobe stravovania nemáte žiadne obmedzenia, jedinou podmienkou je, že by ste mali nahrádzať živočíšne bielkoviny tými z rastlinných zdrojov. Tento spôsob stravovania je vhodný prakticky pre každého, je však potrebné ho správne dodržiavať.

rastlinný pôvod

Krajšia postava ako odmena

Flexitariánska strava obsahuje veľa ovocia, zeleniny a rastlinných produktov. Ide teda o zdravé a nízkokalorické zdroje energie. Tiež by ste sa pri dodržiavaní tejto diéty mali vyhýbať konzumácii rafinovaných cukrov. Takáto úprava stravy má veľký vplyv aj na formovanie vašej postavy. Budete sa cítiť plní energie a zbavíte sa nadbytočných tukov, no zároveň nemusíte obmedziť všetky vaše stravovacie návyky. Kľúčom k úspechu je začínať pomaly, ale byť striktný pri plnení vašich cieľov.

Páči sa vám tento spôsob stravovania? Počuli ste už o flexitariánstve? Boli by ste ochotní eliminovať množstvo mäsa vo vašom jedálničku? Podeľte sa s nami o vaše názory v komentároch.