Upratovanie patrí k domácim prácam, ktoré niektorí z nás milujú a iní zasa nenávidia. Ide o súhrn činností, ktoré prinášajú nášmu domovu čistotu a organizujú náš domov. Pre ľudí je veľmi dôležité v akom prostredí žijú a často sa to odráža aj na ich správaní, či psychickom rozpoložení. Napríklad ľudia, ktorí majú chaoticky usporiadanú domácnosť s neporiadkom majú väčšie sklony s chaotickému vystupovaniu a správaniu. Poďte sa s nami pozrieť na 7 upratovacích tipov, ktoré vám pomôžu udržiavať vašu domácnosť v čistote a teda aj útulnosti.

Tip číslo 1: Vytvorte si podmienky na upratovanie

Pri upratovaní musíte mať doma vhodné podmienky. Pošlite ostatných členov domácnosti von a zapnite si obľúbenú hudbu alebo podcast. Pripravte si všetko potrebné a snažte sa začať pracovať s dobrou náladou. Aj vaša nálada má vplyv na to, či vám pôjde práca od ruky a ako dlho ju budete vykonávať.

Tip číslo 2: Všetko musí mať svoje miesto

Tento tip je najlepšie realizovať ešte pred samotným upratovaním. Všetky veci odložte na svoje miesto, prípadne im miesto vytvorte. Domácnosť sa takto stane omnoho viac organizovaná a každý bude vedieť, kde môže dané veci hľadať. Ešte pred tým ako začnete so samotným upratovaním teda prejdite celú domácnosť a všetky veci uložte na svoje miesto. Upratovanie tak bude efektívnejšie a prácu si uľahčíte.

Tip číslo 3: Pracujte systematicky

Každý z nás má väčšinou svoj zaužívaný spôsob upratovania. Ja napríklad preferujem, že v každej miestnosti najprv poutieram povrchy od prachu, potom povysávam podlahy a napokon zmyjem podlahy. Vaša stratégia tiež môže byť aj taká, že budete pracovať systematicky na každej miestnosti v dome. Nech už pracujete akokoľvek snažte sa mať v tom systém, aby vám to išlo od ruky a práca vám rýchlo ubúdala.

Tip číslo 4: Nezabúdajte na koberce

Koberce predstavujú súčasť domácnosti, v ktorej sa hromadí veľké množstvo nečistoty. Pri každom upratovaní by ste preto o ne mali postarať, aby neboli sídlom zbytočných baktérií. Môžete ich vyprášiť alebo povysávať a aspoň raz za čas dôkladne vyčistiť, či vytepovať. Na túto aktivitu si zvoľte slnečný deň, aby vám koberec stihol uschnúť.

zametanie

Tip číslo 5: V kúpeľni musíte byť naozaj dôsledný

Kúpeľňa si aj kvôli vlhkému prostrediu a častému používaniu vyžaduje omnoho väčšiu údržbu. Na čistenie umývadla a vane odporúčam práškové produkty, ktoré vám pomôžu zbaviť sa akejkoľvek nečistoty. Mojou osobnou obľúbenou činnosťou je povrchy v kúpeľni po umytí dôkladne vyleštiť, pretože to vyzerá nesmierne dobre a vnímate, že ste odviedli naozaj dobrú prácu. Raz začas je potrebné poriadne vyumývať aj obkladačky, ktoré opäť môžete preleštiť a tešiť sa z kúpeľne ako z časopisu.

Tip číslo 6: Nesnažte sa upratovať len na povrchu

Často máme tendenciu pri upratovaní veci nahádzať do koša na pranie, či odpadkového koša, prípadne zavrieť do šuflíka. Takéto upratovanie zaberie menej času a napriek tomu vyzerá efektívne, avšak miniete pri ňom zbytočne veľa energie. K takejto práci sa budete musieť vrátiť a dokončiť ju neskôr. Ak teda napríklad naplníte kôš prádlom, dajte ho hneď aj vyprať a máte o starosť menej. Veci odkladajte na vlastné miesto, prípadne priamo trieďte a nezhromažďujte na jednom mieste.

Ako upratujete Vy? Aké produkty pri upratovaní používate? Aký je váš systém upratovania? Ako často robíte hĺbkové upratovanie? Podeľte sa s nami o vaše názory v komentároch 🙂