Joga je pre naše telo skvelou formou pohybu, ktorý nám pomáha k lepšej flexibilite, relaxu, ale rovnako môže byť aj skvelým prostriedkom na spevnenie tela. Jogové cvičenia sú veľmi variabilné a prakticky ich nemôžete praktizovať zle, pretože sú vhodné pre ľudí s rôznym stupňom ohybnosti. Pri pravidelnom cvičení jogy zazriete zmeny už po prvých dňoch, kedy sa budete cítiť omnoho viac mentálne oddýchnutí a rovnako sa budete cítiť viac ohybní.

Chudnutie

Powerjoga je forma jogy, ktorá je veľmi dynamická a preto je vhodná na chudnutie a spevnenie tela. Ide o formu cvičenia, ktorú si však treba predstavovať najmä ako prácu s vlastným telom a vlastnou váhou. Realizácia cvikov nie je náročná a cviky posilňujú kĺby, kardiovaskulárny a dýchací systém. Posilňujú svaly, zlepšujú držanie tela a áno, dokonca vďaka nim môžete redukovať aj tukové zásoby.

joga

Tento druh cvičenia je rovnako vhodný na skupinové cvičenie, ale zvládnete ho realizovať aj v domácom prostredí. Dokonca naň nepotrebujete ani žiadne špeciálne vybavenie, takže je táto forma pohybu aj finančne nenáročná. Cvičenie viete realizovať v rôznom časovom intervale a v rôznych stupňoch záťaže, takže je vhodné pre rôzne vekové kategórie. Prakticky ide o formu pohybu vhodný pre každého a na jeho vykonávanie vám stačí len motivácia, zdravé telo a dostatok priestoru.

Psychické zdravie

Joga, ako aj väčšina ostatných pohybových aktivít, pomáha pri odbúravaní stresu. Pravidelné cvičenie jogy má z medicínskeho hľadiska výrazný vplyv na psychické a emočné zdravie. Upokojuje nervový systém, pôsobí na zľavy s vnútornou sekréciou hormónov, vďaka čomu aj upravuje ich hladinu. Rovnovážna hladina hormónov v tele je kľúčová pre vaše emočné zdravie. Po joge je dôležité dodržiavať správne dýchanie, aby vaše telo dokázalo kompletne zrelaxovať. Joga si vyžaduje dávku trpezlivosti a vytrvalosti.

Meditácia, ktorá je pravidelnou súčasťou jogy má výborný vplyv na imunitný systém. Ovplyvňuje totiž telo až na úroveň génov, pretože vďaka nej dokážeme cielene a vytrvalo pracovať s našimi myšlienkami. Množstvo jogových pozícii ma priamo vplyv aj na lymfatický systém, ktorý vplýva na obranyschopnosť organizmu. Dôležité je, aby ste po skončení jogovej praxe zotrvali v pokoji a užívali si príjemný relaxačný stav. Zlepší sa nielen vaša nálada, ale rovnako aj posilníte vaše telo a budete sa cítiť sebavedomejšie.

meditácia

Joga doma

Praktizovanie jogy doma zahŕňa pár krokov. Predovšetkým by jogu malo sprevádzať ticho, prípadne môžete zvoliť relaxačnú hudbu. Vždy si určte, ktorú zostavu si zacvičíte. Pokiaľ nemáte veľa praktických skúseností, môžete si nájsť inšpiráciu na internete v podobe viacerých videí. Pri cvičení sa snažte správne a pravidelne dýchať. Vnímajte nielen vaše pohyby ale rovnako aj samotný rytmus dychu. Snažte sa nemyslieť na okolité vplyvy ani povinnosti, ktoré vás čakajú. Venujte sa naplno len sebe a svojmu telu. Celé cvičenie môžete doplniť aromaterapiou.

Zacvičte si jogu s nami s týmto videom a doprajte vášmu telu trochu oddychu a zdravého pohybu: