Sústredenie je pre správne vykonávanie úloh nesmierne dôležité. Dokážete tak pracovať omnoho efektívnejšie a splniť úlohy rýchlejšie.

Doplnky stravy môžu podporiť naše sústredenie a predĺžiť jeho trvanie. Tieto vlastnosti určite ocenia rovnako študenti ako aj bežní ľudia, ktorí chcú byť počas práce dostatočne koncentrovaní. Užívanie doplnkov stravy pre sústredenie väčšinou nemá žiadne vedľajšie účinky a preto sa považuje za bezpečné. Taktiež tieto doplnky väčšinou neobsahujú žiadne toxické chemikálie a ich užívanie je jednoduché. Suplementy, ktorých úlohou je zvýšenie našej koncentrácie sa nazývajú odborne nootropiká.

Pokiaľ nepoznáte jednotlivé zložky, ktoré suplementy obsahujú, môže sa stať, že miniete financie na produkty, ktoré nemajú žiadny účel. Aj takýto placebo efekt síce má svoje výhody, no my sa dnes pozrieme na reálne látky, ktoré vám môžu pri sústredení pomôcť.

Kofeín

koncentrácia

Kofeín v rôznych formách je pre niektorých ľudí neodmysliteľnou súčasťou bežných dní. Práve títo ľudia sú naň čiastočne odolní a preto im už nespôsobuje jeho užívanie výraznú zmenu. Ak však kofeín na bežnej báze nekonzumujete, určite by ste ho mali užívať vtedy, ak sa chcete maximálne sústrediť. Či už sa idete pripravovať na skúšky, alebo máte dôležitý projekt v práci, na ktorom musíte pracovať, kofeín vám môže pre lepšiu koncentráciu výrazne pomôcť.

Pri kofeíne je však dôležité najmä jeho správne užívanie. Kofeín vždy užívajte v dostatočnom predstihu pred spánkom, aby neovplyvňoval váš spánkový režim. Taktiež je dôležité si sledovať množstvo skonzumovaného kofeínu, pretože nadbytok kofeínu nie je v žiadnom prípade zdravý. Takýto nadbytok sa prejavuje najmä problémami so spánkom, ale môže zasahovať aj do zdravého fungovania vášho organizmu.

Ginkgo biloba

Ginkgo biloba je často spájaný najmä s lepšou pamäťou a skutočne ju vie pozitívne ovplyvniť. Omnoho pozitívnejšie sa účinky sa prejavili najmä u ľudí vo vyššej vekovej kategórii. Tiež má pozitívny vplyv na zlepšenie mentálnej funkcie vo všeobecnosti. Ginkgo výrazne vplýva najmä na krátkodobú pamäť a mnohé výskumy potvrdzujú, že jeho účinky nie sú spájané s placebo efektom. Pre správny účinok je potrebné užiť ginkgo jednu až štyri hodiny pred učením, keďže pomáha najmä pri lepšom zapamätávaní.

Ako sa lepšie sústrediť?

Okrem doplnkov stravy vám môže pre lepšie sústredenie pomôcť aj vytvorenie správnych pracovných podmienok. To sa týka predovšetkým priestoru pre vašu prácu, správnej atmosféry, čo sa týka najmä ticha, ktoré pre sústredenie potrebujete. Niektorí ľudia sa však lepšie sústredia pri hudbe, takže aj to je možnosťou. Vyskúšajte rôzne alternatívy, aby ste vedeli, ktoré sú pre vaše sústredenie najúčinnejšie. Následne môžete vaše sústredenie podporiť aj rôznymi doplnkami stravy, ktoré však nie sú náhradnou pestrej a kvalitnej stravy bohatej na živiny.

práca

Okrem doplnkov stravy je pre udržanie sústredenosti dôležité si dávať pravidelné prestávky. Skúste si naplánovať pracovné bloky, ktoré budú oddelené krátkou prestávkou. Zaručíte tak nielen určitú pravidelnosť celého pracovného postupu, ale rovnako si vaša myseľ počas prestávky dokáže oddýchnuť. V prestávke by ste vždy mali zvoliť nejaké zdravé jedlo, aby ste počas práce nerozmýšľali nad jedlom a dokázali sa sústrediť len na výkon stanovených úloh.

Pri práci je tiež dôležité odložiť súkromné problémy, v čom vám môže pomôcť vypnutie zvonenia a internetu. Pokiaľ vás totiž neustále budú rušiť upozornenia na mobile, nebudete schopní pracovať v ucelených blokoch a práca vám bude trvať omnoho dlhšie. Tiež je preto dobré nastaviť si takéto pravidlá aj s vašimi blízkymi, aby vedeli, že vás počas práce nemajú vyrušovať. Samotné plánovanie pracovných blokov pre vás môže byť motivujúce, pretože budete mať v úlohách prehľad a budete si môcť zaznamenávať odvedenú prácu, čo je motivačné.

Aké doplnky stravy užívate vy pre lepšie sústredenie? Aké sú vaše overené tipy na vytvorenie ideálneho pracovného prostredia? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v komentároch 🙂 !