Máte počas lockdownu veľa voľného času, nedajbože ste o prácu prišli a máte problém zohnať novú? V tom prípade určite venujte časť svojho voľna samovzdelávaniu cez online kurzy. Okrem toho, že vám to pomôže v profesijnom raste, osvojenie si nových zručností vám zvýši sebavedomie, vďaka ktorému sa lepšie vyrovnáte s úzkosťou vyvolanou pandémiou.
Popri zákaze vychádzania je to výborný spôsob ako byť v kontakte s ľuďmi a nedištancovať sa od spoločnosti. Online vzdelávanie má oproti tomu bežnému veľmi veľa výhod:
- časová flexibilita
- Môžete študovať vtedy, keď to vyhovuje vám.
- vzdelávanie na akomkoľvek mieste
- Vonku je krásne počasie a vy nechcete byť zavretí doma? Žiadny problém, zbaľte notebook, deku, olovrant a môžete vyraziť.
- cenová dostupnosť
- Vzhľadom na to, že nie je potrebná fyzická prítomnosť lektora, poprípade prenájom priestorov, je to poznať aj na cene.
- lepšia dochádzka študentov
- Je jednoduchšie zapnúť notebook ako unavení po práci hodinu cestovať na lekciu.
- rôzne štýly učenia
- Niektorým sa napríklad darí v kolektíve, iní uprednostňujú samoštúdium. Online vzdelávací systém je veľmi prispôsobivý a každý nájde konkrétny typ, ktorý mu vyhovuje.
Ako také online kurzy vyzerajú?
Online kurzy sa odlišujú nielen obsahom, ale aj dĺžkou a frekvenciou. Zatiaľ, čo niektoré trvajú iba pár hodín, iné vyžadujú týždennú účasť počas niekoľkých mesiacov. Tie dlhšie zvyčajne zahŕňajú video nahrávky, online účasť a pravidelné testy, ktoré preveria vašu pozornosť a schopnosť utriediť si myšlienky. Mnohé umožňujú bezplatnú registráciu, no v prípade ak máte záujem získať certifikát potvrdzujúci absolvovanie kurzu, bude potrebné zaplatiť.
Ako vybrať ten správny online kurz?
Výhodou dnešnej doby sú rôzne recenzie a diskusie voľne prístupné na internete. Pri hľadaní kurzu si trošku zasurfujte a čítajte recenzie. Lepšie je vyhľadať nezávislé zdroje a nie ohlasy priamo na stránke konkrétneho kurzu. Viete prečo, že? Alebo to jednoducho môžete vyskúšať a na základe vlastných dojmov sa rozhodnúť. Ak sa kurz chystáte absolvovať najmä kvôli profesionálnemu rozvoju, je vhodné si vopred overiť aký typ kurzu alebo certifikátu váš súčasný alebo budúci zamestnávateľ akceptuje. Zvoľte niečo zaujímavé, čo sa nachádza za hranicou vašej komfortnej zóny, dostatočne pútavé aby zamestnalo vašu myseľ, avšak nie také náročné, aby to pre vás bolo frustrujúce. Ak začnete tráviť čas absolvovaním rôznych samovzdelávacích kurzov, bude to oveľa zmysluplnejšie a produktívnejšie ako brázdenie sociálnymi sieťami.
Ako získať motiváciu a udržať si nadšenie?
Aj keď ste si vybrali online kurz, ktorý bude či už pre vás samotných alebo pre vašu kariéru prínosom, môže sa stať že vaše počiatočné nadšenie sa vyparí a vaša disciplína je fuč. Najčastejšou príčinou býva nedostatok času a neschopnosť zadeliť si činnosti. Odporúčame vytvoriť si harmonogram činností počas dňa a podľa možnosti sa ho držať. Bez časového rozvrhu veľa z nás podľahne pokušeniu a nevyužíva svoj čas efektívne. Skúste osloviť vašich známych, možno budú mať tiež záujem o absolvovanie niečoho podobného, poprípade komunikovať s vašimi „spolužiakmi“ prostredníctvom diskusného fóra alebo chatu. Môžete tak spoločne rozobrať aktuálnu lekciu, poprípade si vzájomne pomôcť so zložitejšími časťami.
Čo bude nasledovať po absolvovaní kurzu?
Pre niektorých to môže znamenať iba začiatok cesty-istú formu dodania sebadôvery a motivácie v budúcom samovzdelávaní. Niektorým naopak bude stačiť či už v súvislosti s osobnostným alebo profesijným rastom absolvovať jeden kurz. Nech už sú vaše ciele akékoľvek, získavanie nových zručností a vedomostí cez online kurzy môže byť dokonalým rozptýlením od frustrácie spôsobenej izoláciou. Zároveň sa zoznámite s novými ľuďmi a vymaníte zo stereotypu.
Žiadne komentáre
Zanechajte komentár