Učenie asi nie je veľmi obľúbenou aktivitou, no pre získavanie nových znalostí a zručností je nevyhnutné. Získanie úspešného titulu môže kompletne zmeniť váš život a dodať vašej kariére úplne nový spád. Práve preto by ste učeniu mali venovať dostatok času pokiaľ ste študent, ale rovnako aj pokiaľ máte stabilné zamestnanie. Nikdy totiž nie je neskoro na to nadobudnúť nové znalosti a posunúť vašu kariéru na nový level, čo sa môže odraziť aj na vašom finančnom ohodnotení. Ako na efektívne učenie? Ktoré tipy vám pomôžu učiť sa za menej času viac učebného materiálu?

Tip číslo 1: Zhromaždite si materiály

Najlepší spôsob ako sa učiť je mať vytvorené portfólio s textami a učebnými materiálmi, ktoré musíte ovládať. Ideálne je vytvárať si tieto poznámky priebežne počas semestra, vďaka čomu si materiály už len vytlačíte a môžete sa vrhnúť na samotné učenie. Rovnako si takýmto zhromažďovaním materiálov aj veľa zapamätáte, vďaka čomu bude učenie jednoduchšie. Pravidelná príprava nie je veľmi lákavá a vyžaduje si naozaj veľkú dávku sebazaprenia (obzvlášť na vysokej škole, kde vás do toho nikto nenúti). Benefity, ktoré však pri učení na skúšku získate vás naplno presvedčia o tom, že sa to vyplatí.

Tip číslo 2: Dôležité je rozumieť

štúdium

Učebné texty sú často plné odborných slov a termínov, vďaka čomu sú pre bežného človeka ťažko pochopiteľné. Ideálne je preto si pri učení neznáme slová vyhľadávať a nezrozumiteľné texty zjednodušovať. Používaním neznámych cudzích slov dokáže skúsený profesor v priebehu pár sekúnd zistiť, že z učiva nič neovládate len ste sa to „nabiflili“. Určite odporúčam vyhľadávať rôzne zdroje problematiky aj z rôznych stupňov vzdelávania, vďaka čomu textu lepšie pochopíte a budete ho môcť odprezentovať vlastnými slovami. Najmä pri ústnych skúškach vás takýto štýl učenia vie zachrániť a dokážete ním zabodovať s plným počtom bodov.

Tip číslo 3: Učte sa veľa a nič nenechajte na náhodu!

Ak ste si mysleli, že vám dám tipy na odpisovanie, zrejme sa nedočkáte. Naozaj si myslím, že je dobré skúšky zvládať vlastnou hlavou a vlastným zadosťučinením (aj keď na Slovensku sa to veľmi nenosí). Snažte sa prejsť všetky dostupné materiály, skontrolujte si sylaby predmetu a požičajte si dostupnú povinnú literatúru. Nie je dôležité sa všetko učiť naspamäť, ale je dôležité všetko vidieť, zvýrazniť si, prečítať si a porozumieť. Z toho si potom môžete vytvoriť krátky súbor toho najdôležitejšieho, čo treba vedieť na 100%, aby vás nič neprekvapilo.

Tip číslo 4: Zvýrazňujte si

Mne veľmi pomáha, keď si pri učení materiálov zvýrazňujem dôležité časti. Takýmto štýlom viem pri následnom opakovaní lepšie zhodnotiť, čo je dôležité a prioritné v samotnom texte. Zvýrazňovanie môže neuveriteľne pomôcť najmä pri obsiahlych skúškach, ktoré si vyžadujú preštudovať množstvo strán komplikovaného textu.

V rámci zvýrazňovania by som chcela odporučiť aj tvorbu rôznych farebných tabuliek, či myšlienkových máp, ktoré vám dokážu učivo lepšie uložiť v hlave a po zapamätaní hlavných pojmov sa už len vlastnými slovami naučíte princíp. Väčšina vysokoškolských učiteľov nevyžaduje vedieť poučky od slova do slova, ale je v ich záujme, aby ste rozumeli samotnému odbornému predmetu a vedeli vaše poznatky uplatniť.

učenie

Tip číslo 5: Vyhraďte si čas na učenie

Ja sa rada učím doobeda, pretože vtedy si prídem najproduktívnejšia. Moja spolužiačka sa zas učí výlučne večer, pretože sa počas dňa nevie sústrediť. Nájdite si svoj ideálny čas na učenie a vyťažte z neho maximum. Naplánujte si koľko hodín denne chcete stráviť učením, prípadne konkrétny čas, kedy sa chcete učiť. Ideálne je tiež premyslieť si, ktoré konkrétne časti učebného materiálu musíte prejsť, aby ste všetko pekne stíhali. Budete mať všetko pod kontrolou a tak z vás opadne aj veľká časť stresu, ktorá sa so skúškami spája.

Skúškové obdobie je psychicky náročné a u vysokoškolských študentov si vyžaduje dávku motivácie, sebazaprenia, ale aj dobrej organizácie samotného učenia. Dúfam, že vám moje tipy na učenie pomôžu a že zvládnete vaše skúšky s prehľadom a bez zbytočného stresu. Pri učení je ale dôležité sa nestresovať, proste si len urobte kávu a usilovne pracujte.